روانشناسی ترید فارکس
  1. خانه
  2. مقالات
  3. روانشناسی ترید چیست؟ آنچه از حقیقت روانشناسی ترید فارکس نمیدانید
مقالات

روانشناسی ترید چیست؟ آنچه از حقیقت روانشناسی ترید فارکس نمیدانید

فهرست عناوین این مطلب روانشناسی ترید چیست؟مبانی روانشناسی تریدر احساسات قابل مدیریت در روانشناسی ترید تاثیر حرص و طمع در روانشناسی تریدترس از دست دادن پول در بازار فارکس تاثیر بایاس روی روند (تعصب) بر روانشناسی ترید یک معامله گرترید یک پدیده تصادفی استلنگر ذهنی در تریدخطای تفسیر گذشته بازارتاثیر…

روانشناسی ترید چیست؟

روانشناسی ترید جنبه ذهنی و عاطفی فرآیند تصمیم گیری تریدر است و توضیح می دهد که چگونه یک تریدر باید سود و زیان خود را مدیریت کند. توجه به روانشناسی ترید  برای معامله گران فارکس یک عنصر حیاتی است زیرا می تواند تأثیر مثبت یا منفی بر نتیجه معاملات آنها داشته باشد.
بعنوان یک تریدر فارکس، ذهن ما ارزشمندترین دارایی و سرمایه ما میباشد، بنابرین باید با پایش همواره ذهن ، روانشناسی ترید خود را ارتقا دهیم و به طبع نتایج بهتری در معاملات کسب کنیم.

روانشناسی ترید یک معامله گر از تمام رفتارها و ویژگی هایی تشکیل شده است که بر انتخاب های آنها تأثیر می گذارد از جمله احساسات، سوگیری ها، ویژگی های شخصیتی و فشارهای بیرونی.

اگر تجربه ترید در بازار فارکس را داشته باشید میدانید که از بین بردن احساسات در معاملات غیرممکن است و این هدف ما نیست , درعوض، تریدرها باید بدانند که چگونه سوگیری‌ها یا احساسات خاص که می‌توانند بر ترید آنها تأثیر بگذارند را مدیریت کنند و از این ااحساسات ذهن به نفع خود استفاده کنند. ویژگی و احساسات هر تریدر متفاوت است و قوانین ساده‌ و از پیش تعیین شده ثابتی وجود ندارد که همه باید از آن پیروی کنند.

تریدر فارکس موفق
روانشناسی تریدر در بازار فارکس

مبانی روانشناسی تریدر

ترس و طمع احساسات قدرتمندی هستند که می توانند بر روند فکری تریدر در طول زندگی حرفه ای آن در بازار فارکس تاثیر بگذارد. هدف این است که یاد بگیرید چگونه این احساسات را مهار کنید و یک ذهنیت برنده ایجاد کنید.

یک تریدر می تواند از چندین تکنیک برای ایجاد یک روانشناسی ترید قوی و حفظ نظم استفاده کند. علاوه بر استفاده از تجربه های تریدرهای موفق دیگر، می توانید یک پلن معاملاتی دقیق و ثابت نیز ایجاد کنید. توسعه یک پلن معاملاتی به شما کمک می کند تا به یک روال ثابت پایبند باشید و از برهم خوردن تمرکز حین ترید و ضررها جلوگیری کنید .

اگر تریدر تازه کار باشیم و شروع به ترید کنیم،ممکن است اگر قیمت به سرعت حرکت کند و ما در حال از دست دادن سرمایه خود باشیم بشدت بترسیم و از روانشناسی ترید و سیستم معاملاتی خود خارج شویم این یک احساس ثابت است که اغلب ظاهر می شود پس نگران نباشید در ادامه به موارد بیشتری از احساساتی که موجب این اتفاق میشود میپردازیم و راه حل هایی برای هرکدام را باهم بررسی میکنیم.

تریدر ها گاهی اوقات باید تصمیمات فوری بگیرند. حتی اگر پلن معاملاتی خود را دنبال کنید، ممکن است شرایط خاصی وجود داشته باشد که مجبور شوید سریع تصمیم بگیرید. با این حال، داشتن یک استراتژی و برنامه معاملاتی مناسب به شما کمک می‌کند تا احساسات خود را مدیریت کنید و مطمئن شوید که در نهایت تصمیم‌های فوری و زیادی را ناشی از احساسات خود نمی‌گیرید.

احساسات قابل مدیریت در روانشناسی ترید

حرص و طمع ، ترس از دست دادن پول، ، بایاس روی روند (تعصب) ویژگی های شخصیتی ، فشارهای بیرونی و قدرت ذهنی برای غلبه بر اشتباهاتی که مرتکب شده اند. آخرین و مهم ترین مورد که بر توسعه روانشناسی ترید فردی تاثیر زیادی دارد ، یادگیری نحوه مدیریت ریسک است.

تاثیر حرص و طمع در روانشناسی ترید

حرص و طمع یکی از موانع اصلی است که بسیاری از معامله گران در روانشناسی ترید باید بر آن غلبه کنند. هدف از ترید، ایجاد سود  یا به عبارت دیگر، کسب درآمد است، با این حال، باید ذهنیت درستی داشته باشید. برای خود هدفی تعیین کنید (مثلاً درصد بازدهی در ماه) و برای رسیدن به آن تلاش کنید. هرگز اجازه ندهید حرص و طمع که ناشی از ضعف روانشناسی ترید شما هست، شما را کنترل کند.

یک راه خوب برای کار روی روانشناسی ترید این است که هرگز از تحلیل و تحقیق دست نکشید. بازارهای مالی همیشه در حال تکامل هستند و ممکن است لازم باشد هر از چند گاهی استراتژی خود را بهینه کنید. همچنین ممکن است متوجه شوید که شخصاً به عنوان یک تریدر تغییر کرده اید و نیاز هست باتوجه به این تغییرات، استراتژی معاملاتی خود را تغییر دهید، به همین دلیل است که نگه داشتن یک ژورنال معاملاتی بسیار ارزشمند است.

ترس از دست دادن پول در بازار فارکس

احساس از دست دادن سود یک مشکل بزرگ است. اگر از تریدرهای دیگر بشنوید که از بیت‌کوین (بیت کوین بعنوان یک بازار صعوی وحشی مثال زده شده است) چقدر درآمد کسب کرده‌اند، ممکن است وسوسه شوید که کورکورانه به این قطار خریداران بپرید، زیرا نمی‌خواهید از دیگر تریدرها عقب بمانید این رویکرد درستی نیست.

همیشه فرصت‌هایی در بازار وجود خواهد داشت و شما باید بر اساس برنامه معاملاتی خود وارد معاملات شوید، نه صرفاً به این دلیل که از دست دادن سود احتمالی می‌ترسین.

تاثیر بایاس روی روند (تعصب) بر روانشناسی ترید یک معامله گر

ما روزانه درگیر تعصبات مختلفی هستیم که ناخوداگاه بر در زندگی ما اثر میگذارد، اما در اینجا مواردی بررسی میکنیم که مستقیماً بر ترید تأثیر می گذارد.

خطاهای ذهنی تریدر
خطاهای ذهنی در روانشناسی تریدر

ترید یک پدیده تصادفی است

مردم ممکن است مفهوم تصادفی را اشتباه درک کنند. یک مثال خوب بازی بستکبال است. شانس افتادن توپ توی تور فقط به این دلیل که قبلا چندین توپ توی تور نیوفتاده افزایش پیدا نمیکند. همین اصل در معاملات نیز صدق می کند فقط به این دلیل که شما در پنج معامله پشت سر هم سود داشتید، احتمال اینکه در تلاش ششم هم معامله سودده باشد نیست.

لنگر ذهنی در ترید

یک مثال از تعصب لنگر ذهنی این است که یک تریدر کاملاً روی قیمت جایی که وارد معامله شده است متمرکز باشد. این قیمت کاملاً به بقیه بازار بی ربط است، اما برای معامله گر اینطور نیست.

فرض کنید یک تریدر فارکس EUR/USD را در 1.1950 خریداری می کند. جفت ارز اندکی پس از آن کاهش می یابد و معامله گر به این فکر می کند که “فقط نیاز دارم که قیمت به 1.1950 بازگردد و می توانم در نقطه سر به سر خارج شوم”. در حالی که 1.1950 به یک سطح قیمت مهم برای معامله گر ما تبدیل می شود و او همه چیز را در اطراف آن قرار می دهد، بازار کار خودش را می کند.

خطای تفسیر گذشته بازار

اگر به چارت های  بازار فارکس نگاه کنید و سعی کنید به صورت بصری فرصت های ترید خوبی را در گذشته شناسایی کنید، موقعیت های زیادی را پیدا خواهید کرد. مثلا سقف اخیر EUR/USD “بسیار واضح” بود  یا اینکه USD/JPY از سطح حمایت خاصی عقب نشینی کرد “نمی توانست واضح تر باشد”. ما وانمود می‌کنیم که چیزهایی که قبلاً اتفاق افتاده به راحتی قابل تشخیص است، اما در آن زمان اینطور نبود. به خصوص اگر تحت فشار ترید می کنید و در واقع باید روی دکمه خرید یا فروش کلیک کنید.

سوگیری تایید Confirmation bias

تریدرها  باید به هدف و سیستم معاملاتی خود پایبند باشند .وقتی با یک معامله زیان‌ده مواجه هستید، باید با واقعیت روبرو شوید و بپذیرید که استاپ لاس و ضرر جزییی از فرآیند ترید شما میباشد و فقط به دنبال اثبات این نباشید که حق با شماست و بازار در مسیر اشتباه حرکت می‌کند. این اتفاق می تواند مارا از  مسیر روانشناسی ترید خود خارج کرده و یک اشتباه گران قیمت برای ما باشد .

سوگیری منفی Negativity bias

معامله گران بر اساس این ذهنیت خود تمایل به یک نتیجه منفی به جای یک نتیجه مثبت را دارند.در واقع با ذهنیت یک تریدر بازنده و ضررده پای چارت نشسته و فقط بر ضعف ها و نتایج نادلخواه گذشته تمرکز دارند . با نظم و احتیاط وارد معامله شدن بد نست اما حس از پیش بازنده بودن افکار منفی بیش از حد می تواند شما را ناامید کند و مانع از ورود به موقعیت های ترید خوب و تصمیمات درست شود حتی زمانی که فرصت های معاملاتی عالی و تمیزی در دسترس است.

تاثیر ویژگی های شخصیتی بر روانشناسی ترید در بازار فارکس

عناصر مختلف شخصیت یک تریدر می تواند تأثیر قابل توجهی بر نتایج معاملات و روانشناسی ترید آنها داشته باشد. مانند: نظم، صبر، اعتماد به نفس و قاطعیت

به عنوان مثال، نظم و انضباط عالی است، اما عدم انعطاف پذیری برای تشخیص فرصت های جدید خارج از یک برنامه معاملاتی می تواند باعث از دست دادن سود شود و اعتماد به نفس ما حین ترید نشان می دهد که به توانایی ها و دانش خود اعتماد داریم، اما اعتماد به نفس بیش از حد در زمانی که فاقد این ویژگی ها هستید می تواند خطرناک باشد. اعتماد  به نقس بیش از حد می تواند باعث شود تریدرها موقعیت هایی را باز کنند که سطح ریسک بالایی نسبت به سطح تجربه آنها دارند و این موارد شما را از سیستم روانشناسی ترید خود خارج میکند.

لزوماً مهم نیست که کدام یک از ویژگی های شخصیتی را دارید، زیرا همه آنها قابل مدیریت هستند. یکی از بهترین راه‌ها برای حذف ویژگی‌های خطرناک این است که ابتدا در یک حساب آزمایشی(دمو) بدون ریسک معامله کنید. این شما را قادر می سازد تا اعتماد به نفس، نظم و شکیبایی خود را بدون به خطر انداختن سرمایه افزایش دهید.

 تاثیر فشارهای خارجی بر روانشناسی ترید

نگرش ها و رفتارهای دیگران همگی می توانند تأثیر مستقیمی بر وضعیت ذهنی و تصمیمات شما داشته باشند.

رفتار گله ای به این صورت است که افراد رفتارهای دیگر تریدر ها را کورکورانه و هیجان زده تقلید می کنند. این می تواند خطرناک باشد اگر تریدرها بدون انجام بررسی و تحقیق لازم به یک روند بپرند و تصمیماتی را بر اساس ترس از دست دادن سودی که معتقدند دیگران به دست می آورند، اتخاذ کنند.

اگرچه گرفتن ایده و الهام از متخصصان و سایر تریدر های موفق مفید است، اما مهم است که استراتژی و برنامه روانشناسی ترید خود را در ذهن داشته باشید. هر معامله‌گری تحمل ریسک‌های متفاوتی را خواهد داشت بنابراین، آنچه برای یکی خطرناک تلقی می‌شود ممکن است یک شخص دیگر مطمئن باشد. همه چیز به برنامه ها و سیستم معملاتی آنها برمی گردد.

چگونه روانشناسی ترید خود را بهبود دهیم؟

راهکار های مختلفی برای بهبود بخشیدن به روانشناسی تریدر وجود دارد مانند خواندن کتاب های مختلف روانشناسی تریدر و اگر زمانی کافی برای مطالعه ندارید میتوانید از پادکست های روانشناسی ترید من ( احسان میرجلیلی ) مانند پادکست روانشناسی ترید سبک زندگی معامله گر فارکس نیز استفاده کنید.

پادکست روانشناسی تریدر صوتی
پادکست احسان میرجلیلی در مورد رولنشناسی معامله گر فارکس

چند نکته برای بهبود روانشناسی ترید :

قوانینی برای ترید خود تنظیم کنید. شما باید قوانین خود را برای ترید ایجاد کنید و از آنها پیروی کنید. اکثر برنامه های ترید  شامل تعیین سطح ریسک است که به شما می گوید چه زمانی ترید کنید و چه زمانی از ترید دست بکشید.

به برنامه معاملاتی خود پایبند باشید. هنگامی که برنامه معاملاتی برای خود چیدید ابتدا در حساب دمو که محیط بدون ریسکی هست تست کنید تا ببینید با ان راحت هستید و از نظر روانشناسی ترید با شما سازگار هست یا نه .

مهم است که بدانید احساسات می توانند در تصمیم گیری شما تاثیر بگذارد  و پایبندی به برنامه معاملاتی خود  بهترین راه برای جلوگیری از ترید بر اساس هوس و احساست است.

تحلیل شما باعث حرکت بعدی بازار نمیشود

حتی اگر تحلیلگران و سایر منابع خبری یک نقطه ورود را معرفی کنند، مهم است که قبل از وارد شدن به این موقعیت، دقت لازم را انجام دهید.

عملکرد خود را ارزیابی کنید. هر چند هفته یکبار، باید زمانی را به بررسی نتایج تریدها و پیشرفت خود اختصاص دهید. این می تواند به شما کمک کند هر عادت بدی که باعث ضرر شما میشود شناسایی شود و برای بهبود ان برنامه ریزی کنیم که با داشتن ژورنال معاملاتی اینکار به راحتی قابل انجام است.

چگونه ممکن است اشتباهات معاملاتی بر روانشناسی ترید تأثیر منفی بگذارد؟؟؟

یکی از رایج‌ترین اشتباهات معامله‌گری که توسط تریدرهای مبتدی رخ میدهد، وارد شدن به موقعیت‌ها بر اساس احساس درونی یا شهود، بدون داشتن استراتژی خاصی است. این ناشی از کمبود اطلاعات و داده های مناسب است که منجر به ترس از دست دادن یک فرصت طلایی می شود. این حس در ادامه باعث ترس از دست دادن پول و حفظ موقعیت می شود که باعث افزایش ضرر می شود.

بنابراین، برای جلوگیری از قرار گرفتن در این چرخه معیوب، یک تریدر علاوه بر داشتن  پلن معاملاتی، باید منضبط باشد. اطمینان حاصل کنید که هر معامله ای که انجام می شود به قوانین یا اهدافی که مشخص کرده اید پایبند است. معامله بر اساس احساس و بدون پلن معاملاتی و ریسک های زیاد یک اشتباه است.

برای جلوگیری از این اشتباهات، شما باید یک سیستم مدیریت ریسک ایجاد کنید که تعیین می کند:
بعنوان یک تریدر حرفه ای فارکس
چه زمانی پای چارت باشید
چه نمادی را بررسی کنید
در کدام محدوده و در کدام جهت تصمیم به معامله دارید
با چه نشانه ای به ترید وارد میشوید
و بر چه اساسی حد ضرر ( استاپ لاس ) و حد سود را مشخص میکنید

ساخت ذهنیت درست در ترید 

توانایی ساختن ذهنیت درست در ترید چیزی نیست که بتوان از همان ابتدا انجام داد. برای ایجاد یک ذهنیت ترید قوی، نیاز به زمان و صبر دارد تا از موفقیت ها و اشتباهات درس بگیرید.

یک روش خوب برای کمک به تمرین ترید، باز کردن یک حساب معاملاتی دمو در فارکس است. این به تقویت روانشناسی ترید خیلی  کمک می کند و در عین حال به تریدر اجازه می دهد تا مهارت ها و تکنیک های معاملاتی خود را اصلاح کند. مهمتر از همه، سرمایه و پول خود را در حساب دمو از دست نمی دهد .مانند بیشتر تریدرهای موفق، اجازه ندهید ترس از دست دادن سود نیرویی باشد که شما را از استراتژی معاملاتی منحرف کند. منضبط ماندن یک تمرین روانشناسی ترید حیاتی است که به تریدرها  کمک می کند تا به موفقیت برسند.

چگونه از ترید های هیجانی دوری کنیم

کنترل هیجانات برای از بین بردن احساسات نیست، بلکه درک و کنترل آنهاست. برای رسیدن به این هدف، یک تریدر باید:

یک برنامه معاملاتی قوی داشته باشید

شما باید یک برنامه واضح داشته باشید، سبک معاملاتی (تحلیل بنیادی ، تحلیل تکنیکال یا ولوم تریدینگ (لول 2 ) و…)، مزایا و معایب آن، نحوه شناسایی معاملات و نحوه مدیریت آنها را به خوبی بدانید .

این باید با یک ژورنال معاملاتی همراه باشد، جایی که می توانید مشاهدات و ترید های گذشته خود را بنویسید، نقاط ضعف خود را شناسایی کنید، و بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید تا به شما کمک کند و از اشتباهات رایج معاملاتی جلوگیری کنید و به یک تریدر سودآور تبدیل شوید. پرش از یک استراتژی به استراتژی دیگر فایده ای نخواهد داشت و ترید های احساسی و بدون منطق  همه حساب معاملاتی ما را نابود کرده و همچنین روانشناسی ترید شما را مورد هدف قرار میدهد.

 ریسک پذیری خود را بسنجید

برخی از تریدر ها ممکن است به راحتی وارد معاملاتی شوند که درصد ریسک های بیشتری داشته باشد و بتوانند خونسردی خود را حفظ کنند و از برنامه معاملاتی خود خارج نشوند. که این مسله نیازمند توانایی و ماهر بودن تریدر و همچنین داشتن یک سبک معملاتی دقیق و منطقی هست .

اما  اگر به تازگی شروع به ترید در بازار فارکس را کرده اید یا به طور کلی ریسک پذیری کمتری دارید، بهتر است در ابتدا مقدار ریسک پذیری خود را شناسایی کنید و بعد سیستم معاملاتی خود را بچینید چون ترید در بازار فارکس در دسته پر استرس ترین مشاغل محسوب میشود پس بهتره به کمک روانشاسی ترید این استرس را تا حد خوبی کم کرده تا با منطق و دید بهتری پای چارت نشسته و ترید کنیم.

معامله گری در فارکس
معامله گری همیشه پای چارت فارکس بودن

 بدانید چه زمانی باید از ترید فاصله بگیرید

اگر احساس استرس و خستگی می کنید، به احتمال زیاد مرتکب اشتباه می شوید یا در  روند ترید انتقام جویانه گیر افتادید. این می تواند ایده خوبی باشد که اگر در یک روز معاملاتی چند ترید متوالی که نتیجه آن منفی و ضررده شده است  از پای سیستم بلند شده و  استراحت کنید و تا زمانی که ترید های قبلی خود را بررسی نکرده و از نظر ذهنی هم اماده نبودیم پای سیستم نرویم، چون دقیقا در این زمان باید حساب معاملاتی خود را مدیریت کنید و تمام مطالبی که در مورد روانشناسی ترید یاد گرفتیم را  استفاده کنیم تا دچار اورترید نشویم و حساب معاملاتی را به طور کل از دست ندهیم.

به هر حال، عوامل مختلفی می تواند استرس ایجاد کند و باعث شود در یک روز ما تمرکز لازم را برای ترید کردن نداشته باشیم. پس بهتر است در چنین روز هایی هم ترید نکنیم و به سراغ تفریح مورد علاقه مان برویم تا دوباره تمرکز مان را به دست بیاریم و با حال خوب و تمرکز کامل برای روز جدید معاملاتی اماده شویم .

 

روانشناسی ترید فارکس

بازار فارکس به شدت نوسان دارد، به این معنی که آن به سرعت حرکت می کند و سود می تواند در یک چشم به هم زدن به ضرر تبدیل شود. تریدرهای حرفه ای منضبط در بازار فارکس ماندگار میشوند.

روانشناسی ترید فارکس باعث می شود که تریدر ها به برنامه معاملاتی خود پایبند باشند و از تصمیم گیری های هیجانی اجتناب کنند.

بسیاری از عوامل مختلف می توانند بر جفت ارز  و بازار فارکس تأثیر بگذارند از( اقتصاد کلان گرفته تا اخبار محلی ) به همین دلیل است که اکثر تریدر های فارکس رویکرد فنی  و منطقی را انتخاب می کنند.

اما مساله ای که باید به آن آگاه باشیم این است که تفاوت مابین عدم درک بازار و ضعف روانشناسی ترید را بدانیم.
گاهی یک معامله گر فارکس میخواهد از یک معامله ریوارد بالا بگیرد، میگوید چون روانشناسی ترید من ضعیف است نمیتوانم معامله با ریوارد بالا بگیرم!
درصورتی که پشنیاز آن یعنی آن توانایی فنی برای شکار معاملات با استاپ کوچک را در استراتژی معاملاتی ندارد.
گاهی یک معامله گر تصمیم میگیرد بدون استاپ لاس معامله کند چون زیاد در نواحی استاپ فیشینگ استاپ هانت میشود و فکر میکند خروج از مدیریت سرمایه و عدم اجرای صحیح قوانین ترید به دلیل ضعف در روانشناسی ترید هست! درصورتی که سیستم معاملاتی او یک مشکل بنیادی دارد.
مشکلاتی که اغلب معامله گرانی که با چارت کندل استیک و پرایس اکشن ترید میکنند با آن روبرو هستند.
هرگز فراموش نکنید که شما برای اینکه در بلندمدت طعم شیرین سود را در بازار بچشید، نیازمند دو بال استراتژی معاملاتی قوی + ذهنیت قوی ( روانشناسی ترید) هستید.
این دو بال هر دو برای حرکت شما باید باشد.
در آموزش پیشرفته ولوم تریدینگ اردرفلو میرجلیلی فیوچرمارکت کوشیده ام در کنار آموزش های خاص روانشناسی ترید که در فرآیند کوچینگ همراه شما خواهم بود، استراتژی های معاملاتی ولوم تریدینگ ( فوت پرینت ، دیتای لول 2 ، والیوم پروفایل و …) را برای شما توضیح دهم؛ برای یک هدف:

ترید در خدمت زندگی ما باشد نه زندگی ما در خدمت ترید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید