نظرات و دیدگاه های کاربران

ولوم تریدینگ چیست؟

دوره آموزشی رایگان ولوم تریدینگ میرجلیلی فیوچرمارکت با هدف دسترسی عمومی فارسی زبانان به این سبک معاملاتی قوی و نرم افزارهای معاملاتی والیوم تریدینگ فراهم شده است.
در این دوره آموزشی رایگان، نحوه دسترسی به دیتا و نصب نرم افزارها و پلتفرم ها توضیح داده شده است. همچنین مفاهیم پایه و استراتژی های مقدماتی ولوم تریدینگ به ساده ترین زبان ممکن تدریس شده است.
برای علاقمندان به آموزش حرفه ای ترید در بازار فارکس و فیوچرز ، دوره آموزشی پیشرفته کوچینگ ولوم تریدینگ با تدریس و مربی گری احسان میرجلیلی در دسترس شما میباشد.
آموزش رایگان ولوم تریدینگ
تاریخچه استراتژی ولوم تریدینگ
توسعه آموزش استراتژی ولوم تریدینگ ، همراه با دسترسی عمومی معامله گران خرد ( retail traders) به دیتای لول 2 level II DATA میباشد.
مطابق با سیاست های سابق بورس شیکاگو، به این شکل نبود که افراد بتوانند به دیتای لول2 که پیشنیاز سبک معاملاتی والیوم تریدینگ هست دسترسی داشته باشند.
همزمان با دسترسی به دیتای لول دو ، دسترسی به عرضه و تقاضای واقعی بازار ، تحلیل جریان سفارشات و حجم واقعی بازار برای گروه جدیدی از معامله گران فراهم شد.
تا سال 2008 ، خواندن تایم اند سلز لیست برای تحلیل جریان سفارشات ( اوردرفلو orderflow ) بازار کفایت میکرد. بعد از این تاریخ همراه با رشد سریع الگوریتم های معاملاتی بانک ها و موسسات، خواندن time and salesH به سادگی سابق نبود.
در این سال ها با توسعه و پیشرفت اندیکاتور ها ( والیوم پروفایل volume profile ، فوتپرینت footprint، دلتا ، اردربوک orderbook  و…) و پلتفرم های معاملاتی ولوم تریدینگ (نینجاتریدر ninjatrader ، بوک مپ bookmap  ، و….) مسیر برای دسترسی و تدوین آموزش های والیوم تریدینگ برای گروه زیادی از معامله گرانی که در تالارهای بورس حضور فیزیکی نداشتند فراهم شد.
تیوری حراج auction theory منطق اصلی استراتژی تحلیلی دیتای لول 2 برای ما میباشد.
در آموزش رایگان ولوم تریدینگ میرجلیلی فیوچرمارکت نیز، منطق اصلی بازار و تمامی اندیکاتورها و استراتژی های والیوم تریدینگ براساس تئوری حراج توضیح داده شده است.

تفاوت دیتای لول یک و دیتای لول 2 در فارکس

دیتای لول یک: مبانی تریدینگ
در تجارت فارکس و سایر بازارها، دیتاهای لول یک یا OHLC (اوپن، های، لو، کلوز) اطلاعات اساسی را ارائه می‌دهند. این دیتا برای هر بازه زمانی چهار پارامتر اصلی را شامل می‌شود. اوپن (Open) نشان‌دهنده قیمت شروع معامله در آن بازه زمانی است، های (High) بیشترین قیمت دست‌یافته در طول آن بازه را نشان می‌دهد، لو (Low) کمترین قیمت را، و کلوز (Close) نشان‌دهنده قیمت پایانی معامله در آن بازه می‌باشد. این اطلاعات اساسی برای ایجاد چارت‌های مختلف مانند چارت کندلی Renko، چارت Range، و چارت TPO استفاده می‌شوند.

دیتای لول دو: مبانی آموزش ولوم تریدینگ
در دیتای لول دو، اطلاعات به مراتب جزئی‌تر و جامع‌تر هستند. این دیتا شامل حجم اردرهای لیمیت با طول صف 10 تا 100 تیک، و حجم معاملات انجام شده روی قیمت‌های ask و bid در سطوح مختلف است. این اطلاعات اساسی برای ساخت والیوم پروفایل و فوتپرینت استفاده می‌شوند. والیوم پروفایل به تحلیل نحوه توزیع حجم در بازه‌های زمانی خاص می‌پردازد و فوتپرینت نحوه اجرای معاملات را در سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

تئوری حراج در ولوم تریدینگ چیست؟

تئوری حراج (Auction Market Theory) فلسفه ای است که توضیح می دهد چگونه بازارهای مالی نوسانات قیمت را به دلیل عدم تعادل بین خریداران و فروشندگان ، ناشی از رویدادهای مختلف بازار، تجربه می کنند. مفهوم کلیدی ارزش منصفانه fair value است که نشان دهنده منطقه قیمتی است که بیشترین حجم معاملات را در حالت تعادل تشویق می کند. معامله گرانی که با استراتژی ولوم تریدینگ ترید میکنند از 68.27 درصد حجم جلسات برای تعیین ارزش منصفانه استفاده می‌کنند و قیمت‌های بالاتر یا پایین‌تر را «ناعادلانه» در نظر می‌گیرند. عدم تعادل ناشی از رویدادهایی است که باعث می شود خریداران یا فروشندگان اگرسیو فعال شوند.
معامله گران اوردرفلو عواملی مانند فوت پرینت چارت، حجم و والیوم پروفایل، دلتا و هیت مپ ( نقدینگی ) را  از دیتا لول 2 data level II برای تعیین تعادل بازار تجزیه و تحلیل می کنند. هدف معامله گران بر این است که استراتژی های مناسب را بر اساس متعادل یا نامتعادل بودن بازار اعمال کنند. یک قیاس به بازار خودروهای جدید، پویایی مذاکره و تأثیر رویدادهای بازار را نشان می دهد. درک AMT برای آموزش سبک والیوم تریدینگ، برای تجزیه و تحلیل معاملات بازار فارکس و فیوچرز، تشخیص ارزش و ترید بر اساس مدل تصمیم گیری منطقی  بسیار مهم است.
بطور کلی در سبک های معاملاتی کلاسیک که بر پایه چارت کندلی دیتای لول 1 هستند، مانند تکنیکال کلاسیک، پرایس اکشن، اسمارت مانی و … تصمیم گیری بر اساس الگوهای گذشته بازار و شکل کندل ها انجام میشود چون اطلاعات معاملات لایو بازار در دسترس نیست.
اما در سبک ولوم تریدینگ با دسترسی به دیتای لول 2 ، منطق اصلی معاملات و تصمیم گیری بر اساس آنالیز معاملات بر اساس تئوری حراج میباشد که علاوه بر اینکه فرآیند معامله گری را ساده تر میکند، کیفیت تریدها نیز از جهت وین ریت و ریوارد به ریسک بهبود میابد.

اندیکاتور ولوم تریدینگ

در استراتژی والیوم تریدینگ ، نرم افزارهای مختلفی را جهت آنالیز داده های لول 2 جهت محدوده های مهم معاملاتی و همچنین تشخیص نقاط ورود و مدیریت بهتر معاملات در بازار فارکس استفاده میکنیم.
در دوره آموزشی رایگان ولوم تریدینگ میرجلیلی فیوچرمارکت، مفاهیم پایه و آموزش مقدماتی تمامی اندیکاتورهای ولوم تریدینگ در دسترس شما میباشد.

والیوم پروفایل volume profile چیست؟

والیوم پروفایل volume profile  ، به عنوان یک ابزار آماری و ریاضی، توزیع حجم معاملات را در یک بازه زمانی خاص نشان می‌دهد. این توزیع مشابه الگوهای توزیع نرمال است که در مسائل آماری و ریاضی متداول استفاده می‌شود.
در این راستا، ما با پروفایل سشن و فیکس رنج ولوم پروفایل نیز آشنا می‌شویم. هرکدام از این ابزارها برای تحلیل معاملات لایو بازار و تصمیم‌گیری منطقی تریدران بسیار کاربردی هستند. به عنوان مثال، VPOC به عنوان نشانگر توافقات طرفین بازار در یک لحظه مشخص مهم و کاربردی است. به عنوان یک تریدر لول2، توانایی درک معاملات لایو بازار و تصمیم‌گیری منطقی ، برتری اصلی شماست.
“والیوم پروفایل یا ولوم پروفایل (Volume profile) یکی از ابزارهای حیاتی در ولوم تریدینگ است که بازارهای فارکس و کریپتوکارنسی را به دقت تحلیل می‌کند و محدوده‌های مهم معاملاتی را مشخص می‌کند. به عنوان تریدر حرفه ای، پروفایل‌ها (والیوم پروفایل و مارکت پروفایل) به عنوان ابزارهای اساسی شما در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی شناخته می‌شوند.
در سبک‌های تکنیکال کلاسیک و پرایس اکشن، محدوده‌های مهم معاملاتی تنها بر اساس رفتار گذشته قیمت و تصمیم‌گیری شهودی مشخص می‌شدند. اما با توجه به تئوری حراج (Auction theory)، دو بعد دیگر بازار، یعنی زمان و حجم معاملات نیز اطلاعات حیاتی دیگری را ارائه می‌دهند.
استراتژی والیوم پروفایل volume profile

در آموزش رایگان ولوم تریدینگ میرجلیلی فیوچرمارکت به استراتژی ترید با والیوم پروفایل و نقش این ابزار در سبک ولوم تریدینگ در بازار فارکس پرداخته خواهد شد. استراتژی ولوم پروفایل از محدوده‌های حمایت و مقاومت برای ستاپ معاملاتی (روزانه، هفتگی، ماهانه) استفاده می‌کند و محدوده حد سود و حد ضرر را براساس مدل تصمیم‌گیری منطقی تعیین می‌کند. همچنین، قدرت روندها و نقاط کلیدی مانند VPOC و VWAP نیز مورد تحلیل قرار می‌گیرند.

فوت پرینت footprint  چارت چیست؟

فوت پرینت چارت یکی از ابزار های معاملاتی محبوب ولوم تریدینگ میباشد. نمودارهای footprint حجم معامله شده را در یک سطح قیمت دقیق به شما نشان می دهد. در مقایسه با عمق بازار (DOM) که اردرهای بالقوه در بازار را به شما نشان می دهد، فوت پرینت چارت فقط معاملات انجام شده را نشان میدهد.
به همین دلیل، می توانید اطلاعات قدرتمندی در مورد جایی که خریداران و فروشندگان تهاجمی (اگرسیو) علاقه مند بودند، جایی که جذب صورت گرفته و بیشترین حجم معاملات انجام شده است، استخراج کنید. در مقایسه با بسیاری از اندیکاتورهای مختلفی که معامله‌گران استفاده می‌کنند، فوت پرینت  بر اساس اطلاعات زمان واقعی است. بنابراین، عقب نمی افتد.
آموزش استراتژی فوت پرینت footprint

تایم اند سلز time and sales  چیست؟

تایم اند سلز time and sales  هر معامله را بر اساس زمان، حجم و قیمت معامله فهرست می کند. برای تشخیص سفارشات بزرگ و سنجش سرعت و جریان بازار استفاده می شود.
برای سادگی در تحلیل تایم اند سلز از فوت پرینت چارت استفاده میکنیم.

بوکمپ boomap  چیست؟

نمودارهای نقدینگی سفارشات پیشنهادی و درخواستی را به صورت بصری نمایش می دهند. نمودار مشاهده شده در بالا مربوط به نرم افزار نموداری Bookmap است که در نمودارهای نقدینگی تخصص دارد. هدف این نمودارها کمک به شما در تفسیر مناطقی با نقدینگی بالا (مقاومت) و نقدینگی پایین است که احتمال حرکت سریع قیمت بیشتر است.
به زودی در مورد تعدادی از پلتفرم هایی که دارای ویژگی های مشابه هستند صحبت خواهیم کرد.

والیوم دلتا delta

حجم دلتا تفاوت بین قدرت خرید و فروش را اندازه گیری می کند. با در نظر گرفتن تفاوت حجمی که با قیمت پیشنهادی معامله می شود و حجمی که با قیمت پیشنهادی معامله می شود، محاسبه می شود. حجم تجمعی دلتا به سادگی مقادیر دلتا را برای هر شمع بر روی یک نمودار ترسیم می کند. دلتا به شما این امکان را می دهد که قدرت یک حرکت را با تجزیه و تحلیل پرخاشگری خریداران و فروشندگان با استفاده از سفارشات بازار اندازه گیری کنید.
دلتا نقش مهمی در اسکالپینگ من ایفا می کند، اما من معتقدم که می تواند برای معامله گران بلندمدت نیز مفید باشد.

بهترین پلتفرم (اندیکاتور) ولوم تریدینگ

یکی از سوالات اصلی معامله گران برای شروع آموزش ولوم تریدینگ، انتخاب پلتفرم معاملاتی است.
در مقاله های قبلی متوجه شدیم که در استراتژی اوردرفلو – والیوم تریدینگ، با استفاده از دیتای لول2 و تحلیل در پلتفرم های فیوچرز، معاملات را در بازار فارکس انجام میدهیم.
پلتفرم معاملاتی مورد انتخاب ما، پلتفرم محبوب و قدرتمند نینجاتریدر هست که آموزش رایگان ولوم تریدینگ میرجلیلی فیوچرمارکت در پلتفرم نینجاتریدر کرک شده برای شما فراهم شده است.

 • موتیو ویو motivewave
 • سیرا چارت   Sierra Chart
  مزیت اصلی این پلتفرم برای معامله‌گران بازار کریپتوکارنسی، دسترسی به دیتای بازار بایننس هست، هرچند که گاهی ارتباط دیتا با سرور دچار مشکلاتی میشود.
 • پلتفرم کوانتاور QUANTOWER
  مزیت اصلی اندیکاتورهای ولوم تریدینگ کوانتاور QUANTOWER دسترسی همزمان به چند datafeed هست.
 • هیت مپ بوکمپ BOOKMAP
  پلتفرم بوک مپ در سال 2014 معرفی شد و تمرکز خود را فقط در یک موضوع گذاشت: نمایش هیتمپ  Heatmap و لیمیت و مارکت اردرها در یک نمایش خاص.
  این پلتفرم یک ابزار اختصاصی برای اسکلپرها و دی‌تریدرها میباشد.
 • نینجاتریدر NINJATRADER
  نینجاتریدر پلتفرم موردعلاقه خود من هست؛ چرا که خوشبختانه امکان دسترسی رایگان به نسخه اردرفلو این پلتفرم وجود دارد(دانلود رایگان در قسمت نرم افزارهای سایت)، همچنین بصورت رایگان میتوان به دیتای لول2 ریتمیک دسترسی داشت.

کتاب ولوم تریدینگ / ولوم تریدینگ pdf

بهترین کتاب های مرجع ولوم تریدینگ (فوت پرینت، ولوم پروفایل، مارکت پروفایل و تئوری حراج) را در یک ویدیوهای کامل معرفی کرده ام و برنامه پیشنهادیم برای مطالعه این کتاب ها را ارایه داده ام.
در بخش آموزش پلاس سایت MIRJALILIFX میتوانید ضمن مشاهده این ویدیو، بهترین کتاب های ولوم تریدینگ PDF را بصورت رایگان دانلود کنید.
لیست کتاب های والیوم تریدینگ:

ولوم تریدینگ pdf
کتاب ولوم پروفایل pdf فوت پرینت
 • وایکوف 2 – WYCKOFF 2 – آموزش والیوم پروفایل
 • VOLUME PROFILE (والیوم پروفایل) – MARKET PROFILE – اوردرفلو (ORDERFLOW)
 • آموزش فوت پرینت والتوس – footprint Valtous
 • آموزش مارکت پروفایل market profile tpo
 • استایدل مایر Steidlmayer on Markets. Trading with Market
 • جان کپلر مارکت پروفایل – market profile john keppler
 • استراتژی فوت پرینت pdf تریدر دیل نینجاتریدر – footprint trader dale

سرفصل آموزش رایگان ولوم تریدینگ MIRJALILIFX

نصب نینجاتریدر 8 کرک و اندیکاتورهای ولوم تریدینگ
در این درس با نحوه نصب نینجاتریدر 8  نسخه فول و پکیج نرم افزارها آشنا میشویم.
نینجاتریدر یک پلتفرم حرفه‌ای و قدرتمند معاملات فیوچر میباشد که تمامی تحلیل معاملات ما در سبک والیوم تریدینگ در این نرم افزار انجام میشود.

آموزش نینجاتریدر

ninjatrader پلتفرم اصلی تحلیل ما در سبک والیوم تریدینگ میباشد بنابرین باید بخوبی با امکانات این نرم افزار آشنا باشید.
– تمدید دیتا ریتمیک
– TICK REPLAY چیست و فعال کردن تیک ریپلی در نینجاتریدر
– معادل فارکس نماد های فیوچر
– تاریخ انقضا قرارداد فیوچر و ROLLOVER کردن قرارداد
– تنظیمات ظاهری چارت و نینجاتریدر
– ساخت تمپلیت  TEMPLATEنینجاتریدر

ترند تریدینگ Trend trading

در این درس با مقدمات ترند تریدینگ آشنا میشویم.
هدف ما در این درس طراحی ساختاری استاندارد برای تعیین روند در سیستم معاملاتیمان  (نمودار روزانه و 1ساعته ) میباشد.
تسلط به مفهوم ترند و شناسایی روند ها پیشنیاز ورود به مفاهیم اوردرفلو و  والیوم پروفایل  میباشد.

آموزش استراتژی والیوم پروفایل volume profile

در فرآیند تصمیم گیری برای یک ترید ، بعد از مشخص شدن روند ، زمان تعیین نواحی مهم معاملاتی میباشد.
در این درس هدف ما ایجاد یک ساختار تصمیم گیری OBJECTIVE ( منطقی ) برای تعیین لبه های مهم معاملاتی در فارکس میباشد.
سابق بر این در سبک های کلاسیک ما بر اساس الگو ها و شهود ، تصمیم گیری SUBJECTIVE در خصوص نواحی مهم معاملاتی داشتیم.
دیتای حجم مورد استفاده در تعیین لبه های معاملاتی از دو جهت با حجمی که سابق بر این در این ترید آشنا بوده اید متفاوت است :
1- این حجم کامل ترین حجم معاملات بازار را نشان میدهد ( دیتای لول 2 فیوچر ) و مانند دیتای تریدینگ ویو و متاتریدر فقط حجم آن بروکر و دیتاپروایدر را نشان نمیدهد!
2- حجم میله ای در که متاتریدر و تریدینگ ویو نشان داده میشود ، Volume at time  میباشد.
اینجا در آموزش ولوم تریدینگ ، محاسبات ما بر اساس حجم Volume at price انجام میشود.

مفاهیمی که آشنا میشویم :

 • Volume profile
 • Time price opportunity – TPO
 • VWAP
 • Value high – value low – VPOC
 • Balance & Imbalance
 • نظریه توزیع
 • انواع داینامیک قیمت در نواحی تعادل

آموزش استراتژی فوت پرینت footprint

بعد از تعیین نواحی معاملاتی با استفاده از ولوم پروفایل ها ، نوبت به تعیین نقطه ورود دقیق معامله میرسد.
با فوت پرینت foot print  ، معاملات لایو بازار را بررسی میکنیم و با شناسایی اردرهای مهم ، ورود های دقیق با استاپ های کوچک در ترید داریم.
مفاهیمی که در این درس آشنا میشوید :
سازوکار معاملات در بازارهای دوطرفه / معامله گر پسیو و اگرسیو /تئوری حراج /Orderbook & DOM /TIME & SALES LIST /تنظیمات اندیکاتور فوت پرینت /
تصمیم گیری Objective و Subjective /آموزش ساختار فوت پرینت /استراتژی فوت پرینت footprint /مفهوم دلتا delta /
Range chart / تنظیمات فوت پرینت در نینجاتریدر / استاپ فیشینگ در فوت پرینت /Large print /Single print / دلتای ناسازگار

لایوترید رایگان آموزشی ولوم تریدینگ

توصیه میکنم بعد از دیدن ویدیوهای دوره رایگان والیوم تریدینگ MIRJALILIFX حتما حتما حتما با صبر و حوصله  ویدیو لایو ترید طلا با دانشجویان دوره پیشرفته ولوم تریدینگ را کامل مشاهده کنید. مزیت این ویدیو در مقایسه با یک ویدیو کوتاه اینستاگرام که تریدها رو براتون توضیح میدم اینه که اینجا فرآیند تصمیم گیری و تحلیل و نکات روانشناسی تریدینگ رو در لایو بازار میبینید.

در دوره آموزشی کوچینگ ولوم تریدینگ میرجلیلی فیوچرمارکت ( اوردرفلو ) ، کوشیده ام فضایی برای آموزش حرفه ای تریدینگ برای علاقمندان به این مسیر فراهم کنم.
به این امید که این نگاه متفاوت به بازارهای مالی، کمک کند تریدینگ ابزاری برای زندگی بهتر شما باشد.
احسان میرجلیلی

✔️ فایل نصب پلتفرم را از بخش نرم افزارهای سایت، رایگان دانلود کنید؛ برای پاسخ به سوالات احتمالی در زمینه نصب نیجاتریدر و اتصال دیتا، هندبوک نینجاتریدر را از اینجا دانلود نمایید، تمامی سوالات احتمالی شما در این فایل پاسخ داده شده است.
✔️ کاربرانی که خارج از ایران برای دسترسی به محتوا آموزشی و نرم افزارها مشکل دارند به پشتیبانی آموزش در تلگرام پیام دهند:
T.me/mirjalilifx_support

آموزش رایگان ولوم تریدینگ – استراتژی والیوم تریدینگ

همراهان عزیز سایت آموزشی Mirjalilifx.com، تمامی مراحل نصب نینجاتریدر و شیوه جدید اتصال دیتا (باتوجه به تغییرات سایت نینجاتریدر) در ویدیوهای دوره مقدماتی توضیح داده شده و هم اکنون در اختیار شما میباشد.
فایل نصب پلتفرم را از بخش نرم افزارهای سایت، رایگان دانلود کنید؛
برای پاسخ به سوالات احتمالی در زمینه نصب نیجاتریدر و اتصال دیتا، هندبوک نینجاتریدر را از اینجا دانلود نمایید، تمامی سوالات احتمالی شما در این فایل پاسخ داده شده است.

سطح دوره :  مقدماتی
تعداد جلسات :  17 جلسه
روش دریافت : آنلاین
روش پشتیبانی : هندبوک نینجاتریدر را دانلود و مطالعه نمایید